fbpx
Naša (ne)sigurnost je vaša odgovornost.  

Naša (ne)sigurnost je vaša odgovornost.  

Ovo nije još jedno saopštenje.

Krovna organizacija mladih Srbije kao najviše nezavisno predstavničko telo mladih, stoji uz sve mlade aktiviste i aktivistkinje koji svoje stavove i mišljenja iskazuju formalnim i neformalnim putem i time aktivno učestvuju u razvoju društva.

Krovna organizacija mladih Srbije je do sada kroz rad Saveta za mlade Vlade Republike Srbije i Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, aktivno zagovarala na institucionalnoj zaštiti aktivista i aktivistkinja. Usled ponavljanja incidenata u kojima se vrše pritisci nad mladim ljudima koji svoje mišljenje iskazuju putem protesta, Krovna organizacija mladih Srbije je preduzela sledeće korake:

–   Kreiranje Uvida u položaj mladih aktivista i aktivistkinja, koji na srpskom jeziku možete pronaći OVDE i na engleskom jeziku OVDE;
–   Upućivanje Uvida u položaj mladih aktivista i aktivistkinja savetodavnim telima Vlade Republike Srbije: Saveta za mlade Vlade Republike Srbije i Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva;
–   Upućivanje Uvida Evropskom omladinskom forumu (YFJ) na usvajanje u okviru Generalne skupštine YFJ čime ovaj dokument postaje deo zvaničnih stavova najveće mreže krovnih saveza i međunarodnih omladinskih saveza Evrope;
–   Kreiranje Manifesta mladih za budućnost proširene Evropske unije, dokumenta koji se između ostalog bavi i pitanjima političke stabilnosti i mira, a koji predstavlja zagovaračku osnovu konzorcijuma mladih iz država članica Evropske unije i država kandidata za članstvo;
–   Organizovanje niza sastanaka sa predstavnicima domaćih i međunarodnih organizacija i institucija sa ciljem predstavljanja položaja mladih aktivista i aktivistkinja i izazova sa kojima se susreću u svom delovanju.

Prema Alternativnom izveštaju najveći procenat mladih, preko 48% se izjasnilo da je u poslednje dve godine učestovovalo u protestu koji je organizovan od strane nekog udruženja, studenata, neformalne grupe ili građana, dok je blizu 48% potpisalo peticiju/narodnu inicijativu. Mladi u znatno manjoj meri učestvuju u drugim formama participacije upravo zbog nepoverenja koje imaju u institucije. Isključivanje mladih i nesistemska briga o njihovim potrebama stvara potrebu kod mladih da svoje stavove i mišljenja iskazuju neformalnim načinima participacije, kao što su protesti i peticije.

Kada u odgovoru institucija umesto podsticanja dijaloga i uključivanja mladih u formalne mehanizme participacije, dođe do nesrazmernog kažnjavanja i kreiranja atmosfere straha, jaz između mladih i institucija se dodatno pogoršava i dovodi do dubokog nerazumevanja institucija i mladih građana i građanki.

Za Krovnu organizaciju mladih Srbije, i druga udruženja mladih i za mlade, posebno je teško da nastave da promovišu i zagovaraju za bolji položaj mladih kroz saradnju i dijalog sa institucijama.

Da bi udruženja mladih i za mlade mogli biti partneri institucija i učestvovati u kreiranju različitih strateških i zakonodavnih dokumenata, neophodno je da ljudskra prava maldih aktivista i aktivistkinja ne budu ugrožena i da institucije štite a ne progone borce i borkinje za ljudska prava. Mišljenja i stavovi mladih moraju imati svoje mesto u institucijama a njihovo angažovanje na ulici posledica je sistemskog isključivanja i nepoverenja u rad i rezultate rada institucija.