fbpx
KOMS na Generalnoj skupštini YFJ i konferenciji o EU dijalogu sa mladima

KOMS na Generalnoj skupštini YFJ i konferenciji o EU dijalogu sa mladima

U prethodnom periodu, KOMS je aktivno učestvovao u dva ključna događaja vezana za mlade na evropskom nivou: Konferenciji o EU dijalogu sa mladima i Generalnoj skupštini Evropskog foruma mladih (YFJ). Oba događaja su značajna za naše angažovanje u razvoju omladinskih politika na međunarodnom nivou i zagovaranje za uključivanje zemalja kandidata u evropske procese.   

Generalna skupština Evropskog foruma mladih (YFJ) 

Predstavnice Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), Maša Vračar, članica Upravnog odbora i Milica Borjanić, menadžerka programa, prisustvovale su godišnjoj skupštini Evropskog foruma mladih (YFJ) u Molini, Malaga, Španija.  

Evropski forum mladih (European Youth Forum – YFJ) je najveća platforma koja okuplja organizacije mladih iz Evrope i čine je preko 100 omladinskih organizacija, koje zajedno broje preko nekoliko desetina miliona mladih ljudi iz cele Evrope. Ovo YFJ čini najvećim predstavničkim telom na svetu.  

Skupština YFJ je trajala tri dana i okupila je krovne saveze i međunarodne organizacije mladih iz cele Evrope. Tokom ovog događaja, učesnici i učesnice su razgovarali o narednim zagovaračkim inicijativama Evropskog foruma mladih i doneli odluke o budućem rukovodstvu organizacije.  

Krovna organizacija mladih Srbije je postala potpisnica predloga koji garantuje nezavisnost krovnih saveza mladih, a usled trenutnih političkih i ekonomskih izazova. Ovo predstavlja strateško usmerenje za članice YFJ koji je postao deo strateških dokumenata mreže. Ova odluka potvrdila je ispravnost KOMS-ovog dugogodišnjeg zalaganja za nezavisnost i rezilijentost krovnih saveza, udruženja mladih i za mlade. Na ovaj način, članice Evropskog foruma mladih pokazale su spremnost i odlučnost da se zalažu za nezavisnost krovnih saveza, njihovo priznavanje na nacionalnim nivoima i borbu protiv pritisaka na rad ovih tela.  

Učešće KOMS-a na ovoj skupštini omogućilo je našim predstavnicama da razmene iskustva sa drugim evropskim organizacijama i doprinesu kreiranju zajedničkih strategija za unapređenje položaja mladih na evropskom nivou.  

Skupština je i izvor motivacija, ali i podrške za mnoge kampanje i inicijative koje je KOMS dosad sprovodio na nacionalnom nivou, nakon što su one pokrenute na međunarodnom od strane YFJ-a. Neke od njih su Vote16, zagovaranje za uvođenje youth test-a i zalaganja za ukidanje neplaćenih praksi 

Ova godišnja skupština pruža važnu platformu za umrežavanje i saradnju između krovnih saveza i organizacija koje se bave mladima, čime se jača glas mladih u evropskim politikama i inicijativama.  



Konferencija o EU dijalogu sa mladima – EU Omladinska konferencija Gent 2024 

U skladu sa preporukama koje smo zagovarali kroz YFJ, imali priliku da učestvujemo na još jednoj u nizu konferencija o EU dijalogu sa mladima. EU dijalog s mladima je mehanizam za dijalog između mladih i donosioca odluka, koji se odvija u okviru EU Strategije za mlade.  

Članica Upravnog odbora KOMS-a, Maša Vračar, uspešno je zagovarala da se ne-članice EU, uključujući Srbiju, redovno pozivaju na ove konferencije. Ovaj značajan korak omogućava Srbiji, iako nije članica EU, da aktivno doprinosi procesu EU dijaloga sa mladima.  

EU omladinske konferencije su ključni događaji za dijalog mladih sa donosiocima odluka na međunarodnom nivou. Fokus 10. ciklusa, održanog ove godine, je razvoj inkluzivnih društava, u skladu sa trećim ciljem EU Strategije za mlade. Dve konferencije su već održane u Alikanteu i Gentu, a finalna će biti u Budimpešti kasnije ove godine. Stay tuned…   

Tokom ovih konferencija, razmatrani su podaci prikupljeni u svakoj državi koja sprovodi EU dijalog sa mladima, a jedna od njih je i Srbija. KOMS na nacionalnom nivou već dugi niz godina doprinosi ovom procesu, što kroz program Odlučionice, što kroz učešće u Stalnom stručnom timu za EU dijalog sa mladima pri Savetu za mlade Vlade Republike Srbije, jedinom ovakvom telu koje je oformljeno van EU. 

Predstavnici mladih i ministarstava zajedno su sastavljali preporuke i implementacione mere u okviru prioritetne oblasti za ovaj ciklus – razvoj inkluzivnih društava. Sastavljeni dokumenti su razmatrani i pregovarani tokom belgijskog predsedavanja Savetom EU, a očekuje se da ih ministri za mlade odobre tokom Saveta za obrazovanje, omladinu, kulturu i sport, čime će se uvrstiti u delovanje na nacionalnom nivou.  

Posebno je značajno što po prvi put svi zaključci, preporuke i mere, u čijem razvijanju je KOMS učestvovao, adresiraju i zemlje kandidate za članstvo u EU, uključujući Srbiju. Ovo je važno jer u oblastima van procesa pregovaranja o pristupanju, zemlje kandidati retko imaju priliku da budu direktno uključene u adresiranje problema. Ovoga puta, ne dolazimo samo da se upoznamo sa procesom, već aktivno učestvujemo i doprinosimo razvoju mera koje će uticati na politike kod nas i u regionu.  

Sve preporuke i predlozi mera razvijani su u nekoliko tematskih celina: strukturne barijere na putu ka inkluziji, inkluzivna okruženja za učenje i obrazovanje, uloga informisanja u socijalnoj inkluziji, preispitivanje diskriminatornih stavova i kultura, te zdravlje i mentalno blagostanje, u kojoj je KOMS dao svoj doprinos. 

KOMS nastavlja misiju u oblikovanju omladinskih politika koje uključuju mlade iz regiona u evropske procese, aktivno doprinosivši razvoju preporuka i mera.