Sigurno te zanima šta znači učestvovati u radu Saveta za mlade i šta bi tvoje učešće trebalo da podrazumeva?
Onda će ti intervju koji smo uradili sa jednom od članica Saveta za mlade, Mašom Vračar, biti od velike koristi!
Podsećamo te i da je poziv za nove članove/ice Saveta za mlade otvoren do četvrtka, 26. januara 2023. godine do kraja dana. Bonus preporuka je da ne čekaš poslednji trenutak da se prijaviš. 😅
Pitali smo Mašu da li postoji neki upečatljiv utisak ili trenutak koji će zapamtiti iz svog angažmana u radu Saveta za mlade. Rekla je da joj je svaki pozitivan ishod rada drag. „Ponosna sam što smo tokom pređašnjeg mandata uspeli da u rad Saveta uključimo transparentno izabrane mlade, što je uspostavljen kontinuitet u zasedanju i što je glas mladih na sednicama postao istinski relevantan, ali i rezonantan. Ipak, lično mi je omiljena odluka formiranja Stalnog stručnog tima za EU dijalog sa mladima – prvog takvog tela u nekoj državi van Evropske unije!“
Objasnila je i kako izgleda biti članica Saveta za mlade i ispričala zbog čega to predstavlja veliku odgovornost ali i privilegiju. „Meni je članstvo u Savetu za mlade jednom rečju bilo – izazovno. Dobila sam priliku da na ozbiljan i konstruktivan način zastupam stavove mladih, što zahteva puno truda, ali i omogućava opipljive rezultate. To u praksi znači da je za ovakav angažman potrebno izdvojiti vremena kako biste se u dovoljnoj meri upoznali sa sistemom omladinske politike u Srbiji, posebno sa postojećim zakonima i strateškim dokumentima, ali i relevantnim akterima. Neophodno je da svoje inicijative umete precizno da definišete i detaljno da objasnite – to je, donekle, i odgovornost prema mladima koje zastupamo iz naših pojedinačnih uloga. Sa druge strane, prilika da kvalitetne inicijative plasirate i zauzvrat dobijete garancije za njihovo sprovođenje na visokom institucionalnom nivou je od nezamenjivog značaja.“
Pitali smo je da nam kaže nešto više o prednostima učešća u radu Saveta za mlade. Maša kao najveću prednost učešća u radu Saveta za mlade vidi mogućnost da se stavovi mladih koje predstavljaš kao član/ica Saveta plasiraš direktno ljudima koji su zaduženi za mlade na najvišem nivou. „Takav pristup institucijama „iz prve ruke“ ume da bude pomalo zastrašujuć i stran: mladima često u početku procedure, način izražavanja i zakonski okviri delovanja nisu u potpunosti poznati. Ipak, KOMS se stara da mladi u Savetu kroz različite obuke i redovne sastanke dobiju svaki vid podrške koji im je potreban!“
Ispričala nam je i šta je ona lično naučila iz svog angažmana i učestvovanja u radu Saveta za mlade. „Kroz učešće u radu Saveta za mlade sam imala priliku da se mnogo bolje upoznam sa realnošću odvijanja procesa kreiranja javnih politika, što je znanje koje verujem da može da mi bude vrlo korisno na karijernom putu. Takođe, tokom svog mandata u Savetu sam naučila mnogo više o raznim inicijativama i aktivnostima koje moje mlade koleginice i kolege iz Saveta sprovode kako bi u različitim poljima uticali na dobrobit mladih u zemlji – bio to razvoj volontiranja, omladinskog rada ili aktivnog učešća mladih.“
Pitali smo je šta bi poručila nekome ko bi se prijavio/la ali možda nije siguran/na da li bi trebalo. „Poručila bih im da je ovo prilika koju zaista ne treba da propuste iz više razloga! Prvo, to je značaj odluka na koje institucionalni akteri mogu da se obavežu. Mislim da su mladi u Savetu u proteklom mandatu uradili mnogo za funkcionalnost ovog tela. Drugo, angažman u Savetu može mnogo da doprinese razvoju ličnih znanja i veština: javnog nastupa, debate, ali i poznavanja sistema omladinske politike i procesa donošenja odluka. Treće i poslednje, kontakt sa drugim mladim osobama iz Saveta donosi priliku za umrežavanje, ali, po meni, i veliku inspiraciju za dalji rad i zalaganje u omladinskom sektoru.“
Ako ti se dopalo ono što si upravo pročitao/la, sigurni smo da bi trebalo da se prijaviš na konkurs za nove članove i članice Saveta za mlade.
Sve informacije o tome šta je i čime se bavi Savet za mlade pronađi ovde.