fbpx
Priča o jednoj Fondaciji: “iz principa 1%”

Priča o jednoj Fondaciji: “iz principa 1%”

Kada govorimo o procentima, uglavnom je ekonomija prva asocijacija. Međutim, procenti imaju značajnu ulogu u svim životnim segmentima, pa tako i lokalnoj zajednici. Samo ako razmislite šta kao pojedinac/ka možete da uradite za 1% vremena u danu (što je 14 minuta i 26 sekundi) možete uvideti da jedan procenat, nije toliko mali koliko nam se čini. Jedan procenat našeg društva u Srbiji čini oko 70 000 građanki i građana, što je grad veličine Čačka.

Inspirisana snagom jednog procenta, grupa mladih ljudi pravi velike promene u društvu, a sve kako bi pomogli mladima i zajednici uopšte. Ovo je priča o Fondaciji 1%, ispred koje nam se obratio Bogdan Drešević.

“Kao što znate Fondacije pretežno osnivaju ili uspešne kompanije, koje deo profita odvajaju u humanitarne svrhe, ili uspešni pojedinci i javne ličnosti koji imaju i novčani i socijalni kapital koji žele da vrate zajednici. Mi smo kao Fondacija autentični po tome što se grupa mladih ljudi okupila oko jedne ideje i rešila da uradi ono što je u njihovoj moći: da kreira pozitivnu promenu i doprinese poboljšanju svog okruženja.” kaže Bogdan.

Kako je izgledao vaš početak i gde je Fondacija danas?

Pokrenuli smo Fondaciju sa svojih 25-27 godina bez iskustva ili novčanog i socijalnog kapitala. Sve što smo do sada postigli je isključivo rezultat naše inspirisanosti tom idejom i željom da uradimo nešto dobro za svoje okruženje. Smatramo da je to jedan univerzalni primer da svaka osoba, a pogotovo mladi ljudi, treba da veruju u svoje talente, ideje, ciljeve i viziju i da duguju sebi barem pokušaj da to i ostvare. Ma koliko god da su te ideje „nerazumne“, ukoliko su one autentične i bude strast u vama, samo se odvažite i krenite! Mi smo krenuli neznajući kako ćemo uspeti da vodimo Fondaciju bez iskustva, bez izvora finansiranja, bez kontakata, a i niko od nas ne radi u Fondaciji, već svako ima svoje poslove. U Fondaciji volontiramo i koristimo svoje slobodno vreme – a na kraju se ispostavilo da ništa od toga nije bila nepremostiva prepreka i da smo prevazišli sve izazove i realizovali dosta projekata za ovih godinu i po dana postojanja. Pored našeg primera, trudimo se da, u okviru naših aktivnosti i humanitarnih akcija, insipirišemo druge mlade ljude i ohrabrimo ih u njihovim idejama i stremljenjima.

Zbog čega baš “1%” i čime se Fondacija bavi?

Naziv „Fondacija 1%“ ima dvostruku simboliku. Sa jedne strane, naš cilj je podrška mladim talentovanim ljudima, a oni jesu „1%“ u svom okruženju, što im je često izazov, zato što 99% ljudi oko njih možda ne razume njihov potencijal i ne dobijaju adekvatnu podršku. Naš cilj je da okupimo i umrežimo te mlade talentovane ljude i pružimo im podršku kako bi razvijali svoje talente, ideje i potencijale – jer ti mladi ljudi mogu najviše da doprinesu razvoju našeg društva, a nažalost zbog nedostatka podrške često ne razviju svoje talente ili budu prinuđeni da odu iz Srbije.

Sa druge strane, ideja nam je da radimo na razvijanju svesti kod ljudi da svako od nas, ma koliko da je „mali“ kao pojedinac, može da uradi nešto i da svoj doprinos poboljšanju okruženja. Da ne treba da čekamo da se promene dese ili da ih inicira neko drugi, već da mi možemo sami aktivno kreirati promenu u svom okruženju tako što ćemo 1% svog znanja, iskustva, vremena ili novca kontinuirano i redovno vraćati nazad zajednici. 1% je dovoljno malo da svaki pojedinac može da odvoji, a da ni ne primeti, a ujedno je i dovoljno veliko da kada dovoljan broj ljudi to uradi, zajedno možemo dati veliki doprinos i naše okruženje učiniti podsticajnijim mestom.

Statistički primer: U Srbiji trenutno ima oko 2.200.000 zaposlenih i oko 1.700.000 penzionera, što je ukupno oko 3.900.000 ljudi sa prihodima. Naravno moramo imati u vidu da određeni broj ljudi ima ispodprosečne ili minamalne prihode. Ali kao uzorak na kraju možemo uzeti broj od 3.000.000 ljudi u Srbiji koji zarađuje. Ukoliko barem 1% tih ljudi prepozna ideju i „princip 1%, to je 30.000 ljudi i ukoliko svako od njih donira npr. 300 dinara mesečno (što je jedno piće u kafiću ili jedna paklica cigareta), to je 9.000.000 dinara ili oko 77.000€ mesečno, koje možemo uložiti u mlade ljude ili u poboljšanje okruženja. Mislim da ovaj primer pokazuje koji je potencijal „principa 1%“ i da svako može biti deo toga, dati svoj doprinos i biti deo pozitivne promene.